"Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого".
Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладах освіти
-
Учасники освітнього процесу подають заяву керівництву закладу освіти або його засновнику про випадки булінгу по відношенню до дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу.
-
Керівник закладу освіти або його засновник розглядає заяву в день її подання та видає рішення про проведення розслідування.
-
Проводиться повне та неупереджене розслідування щодо випадків булінгу (цькування) з залученням осіб від яких отримали інформацію.
-
Керівник закладу освіти для прийняття рішення за результатами розслідування створює наказом комісію з розгляду випадків булінгу (цькування) та скликає засідання. До складу комісії входять педагогічні працівники (у тому числі психолог, соціальний педагог), батьки постраждалого та булера, керівник закладу та інші зацікавлені особи. для прийняття рішення за результатами розслідування та виконання відповідних заходів реагування.
-
Рішення Комісії реєструється в окремому журналі, зберігається в паперовому вигляді з оригіналами підписів всіх членів Комісії.
-
Потерпілий чи його/її представник також можуть звернутися відразу до уповноважених підрозділів органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та Служб у справах дітей з повідомленням про випадки булінгу (цькування).
Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)
-
В разі підтвердження факту вчинення булінгу (цькування), за результатами розслідування та висновків комісії, повідомляютьсяуповноважені підрозділи органів Національної поліції України та служби у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.
-
Виконується рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти.
-
Надаються соціальні та психолого-педагогічні послуги здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу.
-
Керівником закладу освіти або уповноважені ним особи відповідно до Закону здійснюють контроль за виконанням плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькування) в закладі освіти.
-
Визначаються відповідальні особи, причетні до булінгу (цькування ) та накладаються адміністративні стягнення:
Цькування неповнолітнього карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 та 1700 гривень відповідно) або громадськими роботами від 20 до 40 годин.
Така ж поведінка, вчинена групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, передбачає штраф від 1700 гривень до 3400 гривень або громадськими роботами від 40 до 60 годин.
За булінг, вчинений малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років, тягне за собою накладання штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють.
Якщо керівник закладу освіти не повідомить уповноважений підрозділ органів Національної поліції України про відомі йому випадки цькування учасників освітнього процесу тягне за собою накладання на нього штрафу від 50 до 100 неопадоткованих мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.
Процедура подання заяви про випадок булінгу (цькування) та порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування)
-
Якщо педагог або інший працівник закладу освіти (інший учасник освітнього процесу) став свідком булінгу, він інформує керівника закладу освіти у письмовій формі незалежно від того, поскаржилась йому жертва булінгу чи ні; або ж аналогічно після отримання звернення дитини.
-
Учасником освітнього процесу (учні, вчителі, батьки) на ім’я керівника освітнього закладу подається заява, де вказується інформація щодо джерела її отримання:
-
Постраждалий чи свідок булінгу (цькування);
-
Підозра про вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками;
-
Достовірна інформація від інших осіб.
та часу:
-
Як довго триває;
-
Одноразовий конфлікт чи відповідні дії носили систематичний характер.
3. Відповідно до такої заяви керівник закладу освіти видає рішення про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб.
4. Наказом керівника закладу освіти по школі пишеться наказ про створення Комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) за участі педагогічних працівників, психолога та соціального педагога школи, батьків потерпілого та булера, керівника закладу, інших зацікавлених осіб.
5. Розглянувши письмову заяву, керівник закладу освіти скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) і окреслює подальші дії.
6. Комісія на протязі однієї доби проводить розслідування, з’ясовує всі обставини цькування та приймає відповідне рішення.
7.За умови визнання Комісією результатів розслідування фактом булінгу (цькування), керівник освітньої установи на протязі однієї доби повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України (ювенальну поліцію), Службу у справах дітей.
8. Рішення Комісії з розгляду випадків булінгу реєструється в окремому журналі (паперовий вигляд) з оригіналами підписів усіх її членів.
9. У разі не визнання Комісією факту булінгу (цькування) і незгоди з результатами рішення потерпілим (його представником), керівник освітньої установи рекомендує звернутись постраждалому (його представнику) із заявою до органів Національної поліції України.
10. За будь-якого рішення Комісії з розгляду питань випадків булінгу (цькування), керівник закладу освіти забезпечує психологічну підтримку усіх учасників відповідного процесу.
-
Положення про комісію з розгляду випадків булінгу (цькування) в Річицькому ліцеї тут
-
Про посилення роботи щодо протидії булінгу в закладі освіти тут
-
ЗАКОН УКРАЇНИ ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДЕЯКИХ ЗАКОНОДАВЧИХ АКТІВ УКРАЇНИ ЩОДО ПРОТИДІЇ БУЛІНГУ
-
Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки насильства, булінгу (цькування) у Річицькому ліцеї тут
-
ПОРЯДОК реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування) тут
-
Зразок заяви тут
-
Про призначення відповідальної особи з питань протидії булінгу в закладі освіти на 2024/2025 навчальний рік тут
-
Про відповідальність осіб причетних до булінгу (цькуванню) тут
-
Комісія з виявлення фактів булінгу та реагування на них тут
-
Поради дітям "Як впоратись з булінгом" тут
-
Як зупинити булінг: поради для батьків тут
-
Про організацію роботи щодо протидії булінгу в закладі освіти у 2024/2025 н.р. тут
-
План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу в закладі освіти у 2023-2024 н.р. тут
-
План заходів щодо запобіганню та протидії булінгу (цькуванню) в НВК «загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня – дитячий садок» с. Річиця на 2021-2022 н.р. ТУТ
-
Наказ про створення безпечного освітнього середовища у закладі освіти на 2020-2021 н.р. тут
-
Протидія булінгу в закладі освіти: системний підхід. Методичний посібник:http://knowledge.org.ua/wp-content/uploads/2020/01/2019-LaStrada_UNICEF_protydiy-bullingy.pdf
-
Як допомогти дитині, яка стала жертвою булінгу? тут
Як батькам у школі запобігти булінгу? тут
Якщо ваша дитина стала жертвою кібер - булінгу. тут
Що робити, якщо ваша дитина - агресор? тут
Телефони гарячих ліній
-
Дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00);
-
Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000;
-
Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500 335;
-
Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 50 17 20;
-
Уповноважений Президента України з прав дитини 044 255 76 75;
-
Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103;
-
Національна поліція України 102.
Відповідальна особа з питань протидії булінгу в закладі освіти заступник директора з навчально-виховної виховної роботи Ірина СОКОЛ